Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home1/irsazeir/public_html/inc/class_core.php on line 165
انواع سیستم های وارد کردن نقاط(مختصات) در اتوکد+ آموزش تصویری به همراه فیلم - نسخه قابل چاپ
..::وب سايت تخصصي عمران سازه و معماري::..
انواع سیستم های وارد کردن نقاط(مختصات) در اتوکد+ آموزش تصویری به همراه فیلم - نسخه قابل چاپ

+- ..::وب سايت تخصصي عمران سازه و معماري::.. (http://irsaze.ir)
+-- انجمن: انجمن نرم افزار های مهندسی (/forumdisplay.php?fid=190)
+--- انجمن: نرم افزارهای نقشه کشی و گروه اتودسک (اتوکد،رویت، آرشیکد و ...) (/forumdisplay.php?fid=198)
+--- موضوع: انواع سیستم های وارد کردن نقاط(مختصات) در اتوکد+ آموزش تصویری به همراه فیلم (/showthread.php?tid=701)انواع سیستم های وارد کردن نقاط(مختصات) در اتوکد+ آموزش تصویری به همراه فیلم - admin - ۱۶-۹-۱۳۹۱ ۰۴:۰۱ عصر

انواع سیستم های وارد کردن نقاط(مختصات) در اتوکد+ آموزش تصویری به همراه فیلم
سلام
به عنوان مقدمه باید عرض کنم که نرم افزارهای ترسیمی و گرافیکی از دو روش برداری(Vector) و روش پیکسلی(Raster) برای ترسیم اشکال استفاده می شود و اتوکد یکی از نرم افزارهایی است که به روش Vector کار می کند. پس با مختصات سر و کار داریم. به همین علت دقت بالایی داشته و لازم است اپراتور با انواع سیستم های مختصات آشنایی کافی داشته باشد.
برای شروع کار به معرفی انواع مختصات می پردازم. همچنین برای درک بهتر مطلب، به صورت تصویری نیز مراحل مختلف را نشان داده و فیلم آموزشی آن را نیز قرار خواهم داد. بنده تا حد امکان تجربیات خود را در این زمینه بیان خواهم کرد. همچنین خوشحال می شوم کاربران و اعضاء محترم در ادامه این بحث مشارکت داشته و سوالات خود را در مورد این مطلب در همین تاپیک ایجاد شده، مطرح نمایند.

انواع روش های مختصات:
1- روش دکارتی نسبی
2- روش دکارتی مطلق
3- روش قطبی نسبی
4- روش قطبی مطلق
5- سیستم امتداد حرکت کشسانیRE: انواع سیستم های وارد کردن نقاط(مختصات) در اتوکد+ آموزش تصویری به همراه فیلم - admin - ۱۱-۹-۱۳۹۳ ۰۴:۱۰ عصر

در سیستم مختصات دکارتی شما فقط x,y دارید که x یکی ار محورهای دستگاه و y محور عمود بر آن است و خود این دکارتی به صورت نسبی و مطلق وارد اتوکد می گردد.
1- مختصات دکارتی نسبی
در مختصات نسبی شما نسبت به یک نقطه مشخص که مبداء جدید فرض می شود مختصات را وارد می کنید . برای حالت نسبی از علامت @ قبل وارد کردن X,Y استفاده شود.
2- مختصات دکارتی مطلق
در روش مختصات دهی مطلق ، مختصات تمام نقاط نسبت به مبدا
مختصات( نقطه0,0 ) سنجیده می شود و برای اینکه نرم افزار متوجه منظور شما گردد باید برای مطلق کردن از علامت # قبل از ورود مختصات استفاده نمایید.
3 و4 مختصات قطبی نسبی و مطلق
در سیستم مختصات قطبی چه نسبی و چه مطلق شما با طول و زاویه کار می کنید بدین صورت که شما دو مقدار به صورت (L,a) برای تعیین موقعیت نقطه مورد نظر نیاز دارید. نکته این که زاویه ها در اتوکد پادساعتگرد (خلاف جهت عقربه های
ساعت) محاسبه می شود. درغیر اینصورت حتما علامت منفی را قبل از اندازه زاویه باید تایپ نمود. L طول و a زاویه است که برای زاویه باید علامت > قبل از زاویه تایپ گردد.
علامت @ برای قطبی نسبی و علامت # برای قطبی مطلق قبل از طول وارد می شود.